V minulém článku jsme nakoukli do dveří několika budov, které můžete postavit ve hře Naše osada, a povykládali jsme si kolem nich trošku zajímavostí. Dnes navážeme a podíváme se, jaké další hezké budovy můžete postavit a jak to v dobách středověku a kolonizování světa fungovalo.

 

Pivovar

Minule jsme začínali hospůdkou, dnes navštívíme pivovar! Ty byly ve středověku především součástí klášterů, které žárlivě tajily své recepty. Základní surovinou pro výrobu byl ječmen a pšenice. Pivo se dalo vařit v každé domácnosti, byla k tomu třeba jen měděná pánev, a sloužilo nejen jako nápoj, ale také k jídlu, protože bylo mnohem hustější než to dnešní. Pochutnávaly si na něm i děti – a pak se máme divit, že máme lásku k pivu v duši! V pivovaru byste našli malou sladovnu s humnem, kde klíčilo zrno, a hvozd (tedy pivovarskou věž), na kterém se slad sušil teplým vzduchem. V další části budovy, ve varně, byly kotle. V prvním se vařil slad s vodou a vzniklá sladina pak s chmelem, v druhém se ohřívala voda k vyslazování či třeba mytí. Pivo pak kvasilo ve sklepní spilce. Přestože byli pivovarníci milovníky pokroku a zkoušeli každou novou technologii, vaření piva bylo především tvrdou, i když sladem a dřevem vonící prací.

pivovar

 

Kamenolom

Kdo hrál Rytíře a kupce, ví, že bez kamene se středověká osada daleko nedostala. V té Naší zde můžete nakupovat kamení, které je potřeba ke stavbě všech vašich budov. Ačkoliv to na dílku neuvidíte, v kamenolomu vládl čilý ruch. Většinu práce odvedou specializovaní řemeslníci, vážení členové cechů. Lom už byl vyměřen a nádeníci odstranili zeminu a vrchní, popraskanou vrstvu pískovce. Lamač určil postup lámání kamene a šikovní fachmani jej za pomocí klínků, kladiv a palic oddělili od okolní masy. Kámen se pak osekával do požadované velikosti a tvaru či roztloukal na štěrk. Kamení pak odvážely koňské povozy.

kamenolom

 

Studna

Každá osada pro svůj rozvoj potřebovala zdroj pitné vody. K tomuto účelu se vykopávaly studny, z nichž se čerpala podzemní voda a které byly občas neuvěřitelně hluboké – v mělnickém podzemí se nachází středověká studna hluboká 54 metrů! Některé se vrtaly primitivními ručními vrtáky, jiné se kopaly a hloubily podobně jako šachty. V hradech, ačkoliv stály na kopci, se studny často kopaly i za cenu značných nákladů; hrad bez vlastních zásob vody by totiž bylo snadné oblehnout a dobýt. Nikdo se tak nemůže divit, že za aktivaci studny v Naší osadě získáte rovnou dva vítězné body.

studna

 

Knihkupectví

Špetka luxusu ve Vaší osadě, to je knihkupectví. Knihy totiž nebyly v minulých dobách žádnou samozřejmostí, naopak, šlo o pěkně drahou záležitost. Své knihovny měly kostely a kláštery, soukromými sbírkami se chlubili šlechtici (kteří knihy používali jako dary novomanželům), ale obyčejnému člověku se kniha do ruky sotva kdy dostala. Maximálně ji viděl v kostele během kázání. Ve vrcholném středověku, se vznikem městských škol a rozvojem univerzit, začaly tyto instituce tvořit knižní sbírky. Obrovským přelomem byl objev knihtisku v 15. století. Také díky němu se třeba v amerických koloniích první kniha vytiskla již v roce 1640, tedy 20 let po přistání Mayfloweru. Lze se pak divit, že vám v Naší osadě knihkupectví vydělává takovou spoustu peněz?

knihovna

 

Použité zdroje:

Středověký pivovárek. IN Pivo.cz [online]. Dostupné z https://www.pivo-pivo.cz/opivu/clanek/4115-Stredoveky-pivovarek/index.htm.

Způsob těžby dříve a dnes. IN Euroviakamenolomy.cz [online]. Dostupné z http://www.euroviakamenolomy.cz/dokumenty/verejne/publikace/jstk2005_4.htm

Vývoj knihoven ve středověku. Wikisofia [online]. Dostupné z https://wikisofia.cz/wiki/V%C3%BDvoj_knihoven_ve_st%C5%99edov%C4%9Bku

Foto:

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/design-interieru-dreveny-knihkupectvi-knihovna-1290141/. Fotografie od uživatele Ivo Rainha ze služby Pexels.

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/barel-buben-delani-vina-dreveny-1267358/. Fotografie od uživatele ELEVATE ze služby Pexels.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Well_near_Sviato-Mykolaivs%27ka_temple_-_Dnipro,_Ukraine.jpg. Author:   VKras