Jak nastolit ve svém městě Zlatý věk

 

Khôra je sice pravidlově jednoduchá hra, ale takticky jde o opravdovou válku, v níž uspějí jen ti nejlepší. Právě proto jsme pro vás připravili několik tipů, díky nimž určitě zvýšíte své průměrné skóre. A pro vaše město nastane ten pravý Zlatý věk

Symbióza karet a městského státu
  • Jakmile nafasujete vaše město, pořádně se podívejte, jaké má schopnosti. Je dobré se mrknout hlavně na tu nejvýš a rozmyslet si, jestli do ní půjdete. Pokud ano, často stojí za to přizpůsobit tomu vaši strategii. Pokud totiž finální Rozvoj nestihnete a měli jste to v plánu, nejspíš spláčete nad výdělkem.
  • Další krok, který vás čeká, je draft. Ten už může definovat váš styl hry. Pokud si nejste jistí, berte ideálně fialové karty, které vám dávají v průběhu partie nějaké zajímavé benefity: třeba Stadion, Dodávky ze zahraničí, Diolkos, Maják nebo Helepoli. Další atraktivní karty jsou laciné žluté jako Řecký oheň. Bodovací karty jsou ošemetné, ale mít po draftu aspoň nějakou je také fajn.

Peníze a pokrok
  • Money money money, must be funny! Stejně jako v písničce od Abby nebo v reálném životě je v Khôře nutné se tzv. opeřit či takříkajíc plavat v medu. Pokud totiž dojdou chechtáky, nebude pokrok, a ten chcete provést ideálně každé kolo minimálně jednou, ale spíše víckrát. Takže si to spočítejte, ať vás konec kola nezastihne chudé jako divadelní herce v covidové éře.
  • Co zlepšovat? Záleží na vás, ale čím rychleji budete mít třetí kostku, tím lépe. Podle strategie města se občas vyplatí napálit na začátku ekonomiku nebo vojenství, ale neodsouvejte kulturu až na konec, mohlo by vás to mrzet.

Lidská síla
  • Kostky, proklínané i milované kostky. Padají vám nízké hody? Vůbec se s tím nepárejte a utrácejte občany jako o závod. S výjimkou strategie dosáhnout přes ně úspěchu je obvykle jedno, kolik jich máte, a když dojdou, skrz Legislativu si je nejen doplníte, ale často získáte užitečnou kartu, která vás může posunout. Dobrý panovník ví, že je občas potřeba obětovat lid pro vlastní… ech, pro dobrou věc. Hráli jsme hodně her a věřte nám, kvůli kostkám ještě nikdo nikdy neprohrál.
  • Není dobré se úplně vykašlat na vojenství. I kdybyste měli tuhle stupnici potáhnout jen o kousek, mít pár armád se hodí jak kvůli událostem, tak proto, abyste hráčům sázejícím na armádní strunu ukradli aspoň některé trofeje a s nimi i vítězné body.
  • Když hrajete na kulturu, hrajte akci Kultura. Zní to samozřejmě, co? Zkušenostmi ale dobře víme, že to tak snadné není. Hráči mají pocit, že vítězné body počkají, že by stejně získali jen třeba čtyři a že musí investovat spíš do enginu. A na konci mají zázračný engine, který nedokážou vyměnit za body. Začněte bodovat včas.

 

A to nejdůležitější na konec, dobře se bavte a nehroťte to. Khôra je taky jenom hra! 😊