Chrám Vasila Blaženého
Na český trh se blíží novinka od BoardBros, euro Katedrála. Jejím hlavním tématem je stavba katedrály, známé jako Chrám Vasila Blaženého. Pojďme si k této zajímavé budově, která má za sebou pohnutou historii, říct něco víc.
Už v 15. století, za vlády Ivana III., se Moskva začíná stávat metropolí ruské říše. Vzkvétá také pod rukama jeho vnuka, Ivana IV. Hrozného. Tento zajímavý charakter v sobě snoubil vzdělanost, ale rovněž krutost, s níž se vypořádával se svými politickými protivníky. Mimochodem, právě on založil neblaze známou tajnou policii opričninu, která skončila typicky rusky v litrech krve.
Jako připomínku vítězství nad Tatary u Kazaně se rozhodl nechat vybudovat pravoslavný chrám na místě, kde stával starý kostel. Bylo co slavit, Tataři Moskvu několikrát vykradli a vypálili. Podle jedné verze byl jeho architektem Postnik Jakovlev, podle druhé byli dva: Jakovlev a Barma. Dle legendy ale stavba chrámu jeho tvůrci žádné velké štěstí nepřinesla, protože ho Ivan nechal oslepit, aby podobné dílo nemohl zopakovat. Zdá se, že moudří vládcové měli v různých částech světa podobně moudré nápady.
Spojení Evropy a Asie
Chrám je zasvěcen Panně Marii Pomocné, ochránkyni života, a podle centrální kaple nese název Pokrovský chrám na Rvu. Postupně se mu ale začalo říkat podle jedné z kaplí Chrám Vasila Blaženého. To byla další zajímavá postava ruských dějin – jurodivý prorok, který chodil bosý, kradl v obchodech potraviny a dával je chudým a údajně měl také věštecké schopnosti.
Architektura chrámu symbolizuje spojení Ruska s Evropou i Asií. Katedrála se skládá z osmi víceméně samostatných kostelů, symbolizujících jednotlivé dny rozhodujících bojů o Kazaň. Čtyři z kostelů jsou osové, čtyři další jsou umístěny mezi ně. Těchto osm kostelů obepíná centrální sloupovitý chrám Pokrovskoj cerkvi. V roce 1588 byla ke stavbě přistavěna právě kaple Vasila Blaženého. Od roku 1990 je chrám na seznamu chráněných památek Unesco.
Přestavby i hrozby
Jeho historie ale zdaleka nekončila položením poslední cihly. Chrám byl mnohokrát přestavován a rekonstruován. Také byl několikrát v ohrožení. Napoleon ho přikázal srovnat se zemí, ale rozbušky navlhly a jeho vojsko mělo moc práce s útěkem, než aby tuhle pyrotechnickou prácičku dotáhlo do konce. V roce 1929 ho uzavřeli bolševici a sebrali z něj zvony. Poté se ho pokusil zničit Stalin, protože prý zavazel vojenským přehlídkám, ale později vězněný architekt a restaurátor Pyotr Baranovsky ho zachránil.
Navzdory všemu chrám stále stojí. Pokud Rusko někdy v budoucnu potkají šťastnější časy, jistě bude hezkým zážitkem ho navštívit. Protentokrát se ale musíme spokojit s nadějí, že katedrála přežije i řádění aktuálního diktátora…
Nejnovější komentáře