Postavte to nejútulnější doupě!

 

I když je zima ještě daleko, všichni víme, že se vás dřív nebo později zeptá, co jste dělali od jara do podzimu. Odpověď je snadná, hráli jste Útulná doupata. A protože kdo hraje, chce taky vyhrát, připravili jsme pro vás pár rad, jak si hru co nejlépe užít a zároveň dosáhnout co nejlepšího skóre.

 

Suroviny a karty jsou grunt
 • Pokud už jste si Útulná doupata párkrát zahráli, víte, že surovin získáte dost a dost. Takže se nebojte na začátku hry i později brát a nechávat si drahé karty. Dost možná je stihnete vyložit a pak budete počítat body jako třešně v košíku.

 • Hlavně ze začátku partie můžete mít pocit, že vlastně nevíte, co se všemi tvorečky. Pak se nabízí dvě možnosti:
  • Naberte si suroviny. Je jedno, že je zatím nevyužijete, jednak se na konci bodují, jednak nevíte, kdy přijde dobrá drahá karta. S čímž se pojí…
  • …běžte do Sovího hnízda pro karty potěšení. I když máte plnou ruku, je dost možné, že vám přijde nějaká lepší nebo rychleji vyložitelná karta. Tvoreček v Sovím hnízdě není nikdy zbytečný.
Nebojácní tvorečci
 • Risk, nebo zisk? Riskovat se vyplatí hlavně v prvních kolech hry, protože žetony zkušeností mohou mít později cenu zlata. V předposledním a posledním kole už doporučujeme hrát konzervativněji (pokud tedy nemáte pocit, že stahujete ztrátu). Když kostky nepadnou a váš tvoreček donese zase jen náplasti, už je pravděpodobně nijak nestihnete využít.

 • Udělátka jsou možná sama o sobě za málo bodů, ale jejich schopnosti (např. Bicykl nebo Paraple) vám tenhle nepoměr bohatě vynahradí. Speciální kategorií jsou pak udělátka, která nabízí nové políčko pro kostky (třeba Hvozd). Čím dřív je postavíte, tím víc vám vydělají, nehledě na to, že se vám občas podaří benefitovat z rodinné kostky, která by vám jinak zbytečně ležela v doupěti. A pozor, třetí postavené udělátko vám přidá 4 bonusové body z vaší desky doupěte!

 • Nepodceňujte sílu Tržiště v kombinaci se štědrými políčky Louky a Lesa (která dávají 3 a více surovin). Nabrat si hromadu surovin a pak je směnit za peníze nebo jiné suroviny, které hned použijete ke stavbě potěšení a udělátek, se bodově vyplatí!
Bonusy a bonusy
 • Využijte situace, kdy splníte podmínku bonusových bodů jednoho potěšení, na maximum. Bonusové body přinesou každé brusle a stačí vám k tomu jediné ponožky! Zkuste bruslí (nebo třeba chlebů, houpacích křesel či fléten) nabrat co nejvíc, pokud k nim máte alespoň jeden jejich protějšek.

 • Hlídejte si, co mají ostatní hráči vyloženo. Pokud vám přijde, že se nějaký druh karet potěšení (třeba mrazuvzdorná) objevují na stole často, je dobré být pozorný a při nejbližší příležitosti pořídit odpovídající udělátko, které se promění v tučný bodový zisk. Donuťte vaše kamarády, aby pěkně a přehledně vykládali svoje karty potěšení, a nebudete litovat.
Varianty hry
 • Expanze Splněné sny nabízí řadu možností, ale některé karty nám přišly moc silné nebo slabé. Pokud ji zařadíte, očekávejte divočejší a nepředvídatelnější hru, v níž bude náhoda hrát větší roli.

 • Nebojte se zkusit variantu hry na 6 měsíců. V pravidlech hry je doporučovaná při hraní s dětmi či méně trpělivými hráči, nám se však osvědčila jako varianta kondenzované partie, v níž nestíháte zdaleka vše a do popředí vystupují správně sestavená komba a synergie. A díky úspoře času klidně stihnete dvě partičky po sobě!

V době, kdy píšu tyhle řádky, je jaro a příroda rozdává všeho v hojném množství. Ale až přijde zima, myslete na to, že ne každé zvířátko hraje Útulná doupata tak dobře jako vy. Nasypte ptáčkům do krmítka, nechte veverkám pár oříšků pod stromem na zahradě nebo pošlete pár drobných vaší místní záchranné stanici pro zvířata. Uvidíte, že si na to při hře vzpomenete a že bude váš zážitek o to lepší!