Ilustrátorka a výtvarnice Shawna J. C. Tenney se ve hře Útulná doupata (v originále Creature Comforts) postarala o nádherný, pohádkově laděný vizuál, který jako by hráče přenesl přímo doprostřed lesa plného zvířátek. S hrami už má bohaté zkušenosti; pracovala třeba na Bugs on Rugs nebo Winner, winner, chicken dinner. V našem rozhovoru prozradila například, které zvířátko ze hry má nejraději a v jakém by chtěla žít doupátku.

 

Útulná doupata, zvířátka, kam se podíváš

Útulná doupata (Creature Comforts) se můžou pochlubit skvělou výtvarnou stránkou. Kde jsi čerpala inspiraci?

Díky! Miluji kreslení zvířátek, hlavně těch antropomorfních. Takže tahle hra mi dala možnost zazářit. Nejzábavnější bylo, když jsem zkoumala a učila se kreslit zvířata, která moc neznám. Co se týče umělecké stránky celé věci, prostě jsem dala volnou ruku svému stylu, postavám a prostředí, přičemž mi pomáhal také Josh Cappel, umělecký ředitel projektu.

Mnohé z her, které jsi ilustrovala, mají zvířátkovské téma. Máš je v oblibě, nebo to tak zkrátka vyšlo?

Pravda je taková, že všechny hry, na kterých jsem kdy pracovala, měly zvířátkovské téma. Než jsem začala ilustrovat hry, malovala jsem obrázky do dětských knížek. První hra, které jsem kdy řešila vizuál, byla Wizards of the Wild od Crosscut Games. Vybrali si mě, protože hledali někoho, kdo umí nakreslit zvířátka ve stylu dětské literatury. Myslím, že ostatní firmy to viděly a zjistily, že tohle je moje disciplína. Ale ráda nakreslím hru s jakýmkoliv tématem, pokud se mi bude líbit.

 

Zkoumala jsi v rámci přípravy fotky nebo obrázky zvířátek, nebo to šlo celé z hlavy?

Dostala jsem informace o všech zvířatech, která jsem měla namalovat. Bylo to vtipné, protože hra se odehrává v parku ve východní Kanadě, kdežto já žiju na západě USA. Spoustu zvířátek tak znám, ale třeba jiný poddruh. Na tom jsem také pracovala s Joshem: aby všechna zvířata měla správnou barvu a podobně. 

Které je tvé nejoblíbenější zvířátko ze hry a proč?

Za mě je nejlepší bobr. Má prostě zábavnou osobnost a moc se mi líbilo jej malovat. Taky mě baví, že svačí dřevěné čipsy.

Tvoreček Shawna, kdepak spí?

Jak si představuješ útulné doupátko, ve kterém spí Shawna Tenney?

Miluji lesy a hory! Žiju blízko moc krásného pohoří. Nejradši bych proto měla pohodlný dřevěný srub v lesích, kde by se mnou mohla být celá rodina. Poblíž by bylo pěkné místo na táborák, spousta možností, kam jít na výlet, a hodně divokých zvířat, která bychom pozorovali.

Ve své práci často používáš humor, lehkost a nadsázku. Považuješ se jako člověk za smíška?

Jasně! Do svých obrázků zapracovávám humor moc ráda. Ráda se směju a ještě raději rozesmívám ostatní, třeba přehnanými gesty nebo grimasami. V srdci jsem herečka. Když jsem byla menší, věnovala jsem se baletu a pantomima a vyjadřování se beze slov patřilo k mým nejoblíbenějším aspektům tohoto umění.

Velmi nás zaujaly tvé černobílé obrázky. Preferuješ tento styl před tím „barevnějším“?

Děkuji! Raději kreslím barevně, ale černobílá tvorba je pro mě zvláštní výzva. Není snadné namalovat černobílý obrázek tak, aby všechny stíny, světlo a podobně ladily, aby byl výsledný dojem čistý.

Kreslení pro radost i pro obživu

Kdy jsi zjistila, že se chceš živit ilustracemi?

Kreslení mě vždycky bavilo, ale nepřemýšlela jsem o tom, že bych se uměním živila, až do konce střední školy. Šla jsem na uměleckou výšku a v ten moment jsem si uvědomila, že je můj sen malovat profesionálně.

Co byl tvůj první větší projekt, za který jsi poprvé dostala pořádně zaplaceno?

Obrázek v jednom dětském časopisu. Podobné nabídky mi občas pořád přicházejí, ale jinak moje zakázky s mými zkušenostmi rostou.

 

Jsi hráčka deskových her? Pokud ano, které máš nejradši?

Miluji je! Ráda si zahraju třeba Kvedlaly z Kvedlinburku, Kartografy, Azul, Carcassonne nebo Splendor, abych jich pár vyjmenovala.

 

Jak ilustrovat deskovky, přednášky dětem

Jak probíhá práce na ilustrování deskovek?

Když mám nějakou deskoherní zakázku, nejdřív si o hře zjistím spoustu informací, abych věděla, jaká je její vize. Udělám si rešerši a začnu kreslit skici. Někdy, jako třeba u Útulných doupat, ukážu pár návrhů designérovi a vyžádám si zpětnou vazbu. Potom pošlu hotovou práci. Velká hra, jako jsou Útulná doupata, se dělá po částech. Udělám vizuál jednoho druhu komponent a teprve potom jdu na další. Je to týmová práce, a já se snažím přivést vizi týmu k životu.

 

Chodíš přednášet dětem do škol o malování. Co ti práce s dětmi dává a v čem je naopak náročná?

Hrozně ráda se dívám na jejich nadšení a radost do práce. Práce s dětmi mě naplňuje, protože osobně vidím, jak je moje obrázky a příběhy ovlivňují. To je palivo, které mě pohání. Paradoxně je pro mě nejobtížnější interakce s učiteli a hlavně vidět, jak se snaží děti brzdit.

Co by sis načrtla do bločku, zatímco by ses nudila v čekárně u zubaře?

Nějaké zvířátko s příběhem a osobností. Ta mě prostě baví!

Všechny ilustrace jsou převzaty z osobních stránek Shawny.