Věděli jste, že nejstarší desková hra na světě se hrála ve stínu pyramid? Jmenuje se Senet a Egypťané si ji zamilovali již před více než třemi tisíci let před naším letopočtem. Hieroglyf, který jako první zobrazuje desku Senetu, byl objeven v hrobce Merknera. První jednoznačné zobrazení této hry potom nalezneme v hrobce úředníka ze třetí dynastie Hesyho. Později, během páté a šesté dynastie, pak egyptští umělci malovali obrázky znázorňující lidi, kteří si dopřávají partičku Senetu.

Hra měla původně náboženský podtext. Vyjadřovala totiž cestu ka, tedy jakéhosi životního principu, do podsvětí. Hra je dokonce zmíněna v Knize mrtvých a byla často zdobena obrázky s náboženskou tematikou. Senet měl také interkulturní význam, býval hrán na místech obchodních setkání Egypťanů s jinými národy. Existuje také víc her podobných Senetu, nalezených např. v Byblosu nebo na Kypru. Je docela dobře možné, že tyto hry vznikly jako kopie původního Senetu.

Pravidla? Neznámá

A jak se Senet vlastně hraje? Těžko říct. Přesná pravidla jsou předmětem dohadů. Stejně jako u každé hry, i u Senetu se pravděpodobně vyvíjela a měnila s dobou. Ani absence zápisu pravidel ale není žádnou raritou, jak upozorňuje holandský vědec Alexander de Voogt. Kolikrát jste viděli exaktně zapsaná pravidla hry na schovávanou?

Nějaké informace ale máme. Víme, že Senet se hrál na desce o rozměrech 3×10 polí. Silně připomíná Člověče, nezlob se, neboť cílem je vyvést z hrací desky všechny vaše kameny. Místo kostky se vrhalo házecími dřívky, z nichž některá kvalitou provedení připomínala malá umělecká díla. Několik políček pak mělo zvláštní efekt, např. v Domě tří pravd se podle odhadovaných pravidel musel kámen zdržet, dokud jeho majitel nehodil trojku.

Autor: ddenisen (D. Denisenkov) – https://www.flickr.com/photos/ddenisen/7364442692/
CC BY-SA 2.0
Bez strategie to nejde

Na rozdíl od zmíněného Člověče, nezlob se zde hrála strategie mnohem větší roli. Svými kameny můžete blokovat políčka, systematicky šikanovat protihráče a reagovat na jeho styl. Láká vás Senet? Pak si stáhněte některou z jeho verzí třeba na váš Android nebo iOS! Na výběr jich najdete celou řadu.

Starověcí Egypťané měli deskové hry patrně v oblibě, protože jich vytvořili víc – například Mehen. Jak by se asi radovali, kdyby si mohli dát partičku Ve stínu pyramid…?