Žádný z tvorů planety Animalis (ze hry Big Monster) není tak plachý a tajuplný jako bažinné monstrum. Jen průzkumník, který je pečlivý, vytrvalý a trpělivý, na ně může narazit; a to jen tehdy, přeje-li mu štěstí. Proto je existence bažinných monster opředena rouškou mýtů a polopravd, které v této vědecké stati hodláme důsledně vyvrátit.

Život pod vrstvou bahna

Bažinné monstrum na první pohled připomíná žábu, ale oči má podobně jako hlemýžď na dlouhých stopkách. Jsou pokryté tlustou, ale průhlednou blánou, díky které tvor vidí i pod vodou. Zadní končetiny, jež mu slouží ke skákání, má o dost delší než přední; ty jsou ale také velice silné a monstrum je používá k hrabání. Na hlavě má několik zvláštních výrůstků. Jeden z mýtů tvrdí, že se díky nim snáze vykope zpod tlusté vrstvy bahna. Pravda je ale taková, že monstrum v nich má uložené speciální orgány, jimiž se dobře orientuje ve tmě a zakalené vodě.

Právě kvůli jejich životnímu stylu je pro průzkumníky tak obtížné bažinná monstra najít. Většinu života totiž tráví zakopaná v močálech v malých podzemních norách, kde tvoří rozsáhlé kolonie. V jedné takové kolonii bylo nalezeno a na několik pokusů napočítáno hned milion monster! Zde se také rodí nová mláďata, a právě to je na tomto živočichovi to nejzvláštnější. Průzkumníci marně přemýšleli, jak se bažinná monstra rozmnožují, dokud se nestali svědky tohoto aktu. Mladá monstra se totiž nelíhnou z vajec, jak se občas v literatuře mylně uvádí, a nenosí je ani čáp, který by je spíše s chutí sežral. Místo toho rostou jedno z druhého! Mládě vypučí dospělci na zádech, a když je tak velké, že je jeho „matka“ už neunese, samo se odlepí a osamostatní.

Příbuzní, kam se podíváš

Právě toto vysvětluje, proč je jedno bažinné monstrum tak neuvěřitelně podobné druhému. Jejich geny jsou si mnohem podobnější než geny dvou lidí, dokonce i dvojčat. Objevují se dokonce teorie, že veškerá populace těchto tvorů je jedním obrovským organismem, gigantickým zvířetem složeným z miliard menších zvířátek. Někteří průzkumníci věří, že se monstra jednoho dne spojí a vytvoří tak velké bažinné monstrum, že bude schopné pojídat celé planety. 

U potravy ještě chvilku zůstaneme. Bažinná monstra mají podobný jídelníček jako žáby či mloci. Nejraději si pochutnávají na drobném hmyzu, červech, larvách a malých bahenních rybičkách. Ačkoliv se to z tohoto popisu nezdá, jsou velice mlsná a pečlivě si vybírají, jakou ponravu spolknou a jakou jen ochutnají a vyplivnou. Velice jim lahodí proteinové konzervy používané průzkumníky, a když chytrý průzkumník někde na břehu mokřadu jednu takovou otevře, za odměnu může spatřit celou kolonii, která se vyhrabe ze země, aby zjistila, co zde tak delikátně voní.

Nudný spolubydlící

Chov v zajetí je sice možný, ale kvůli rozsáhlým koloniím a rychlému množení těchto tvorů se významně nedoporučuje. Navíc, starat se o bažinná monstra by upřímně nebyla žádná velká legrace. Nejspíš byste většinu času jen koukali na vrstvu bahna a přemýšleli, zda v ní vůbec nějaké monstrum doopravdy je.