Ačkoliv je Ve stínu pyramid malá hra, je bohatá na taktiku. Pokud máte chuť vyhrávat, ale nevíte jak, nebo hledáte inspiraci pro tvorbu vlastních strategií, přečtěte si tento článek. Jde o překlad textu učitele informačních technologií a deskoherního fanouška Jeffa Meuniera, který nám poskytl laskavé svolení jej zveřejnit. Jeff zároveň zdraví všechny české hráče a vzkazuje vám, abyste se na něj klidně obrátili, pokud se chcete na něco zeptat. Link na jeho profil najdete na zde. A nyní již k samotnému textu: dámy a pánové, Jeff Meunier!

„Na tak malou hru obsahuje Ve stínu pyramid až nečekaně hluboké strategické možnosti, ale může být obtížné dosáhnout skóre, na které budete hrdí. Když jsem hrál prvních pár her, moje dosahované výsledky byly žalostné. Nyní jsou o dost lepší a poradím vám jak se mi to podařilo!

Musíte si zapamatovat především dvě věci:

1. Cesta, jak získat hodně bodů, spočívá především v tom mít zapečetěných několik velkých sad,

2. Na konci hry se karty, které máte na ruce, v balíčku a v odkládací hromádce, nepočítají.

Po tuctu her jsem došel k následujícím závěrům:

Zapečeťujte rychle, zapečeťujte často

Nečekejte, než začnete zapečeťovat karty – dokonce ani v prvním tahu není dost brzy, pokud vám po nákupu zbývá na ruce ještě alespoň jedna karta.

Jednou za tah můžete zapečetit kartu „zdarma“. Využívejte toho tak často, jak to jen jde! Někdy je to těžká volba: Mám použít svoji Nádobu a položit silnou kartu, kterou jsem si právě koupil, na vrch svého balíku, nebo zapečetit Nádobu? Pokud jste tah dva nic nezapečetili, nejspíš je lepší variantou zapečetit Nádobu.

Ve třetím nebo ve čtvrtém tahu začínám pracovat na sadě stejně barevných karet. Můžete zkusit i jinou strategii, ale tato se mi osvědčila.

Vylepšete svůj nákupní potenciál

Na začátku hry se soustřeďte na koupi karet, které vám dávají kapitál 2 nebo více mincí. Potřebujete zlepšit váš nákupní potenciál tak rychle, jak to jen jde. V první čtvrtině hry většinou nekupuji karty, které dávají jen jednu minci, jedině že bych je hodlal zapečetit hned, jakmile se mi objeví v ruce.

Tato strategie by vám spolu s častým zapečeťováním levných karet měla zajistit, že brzy budete dobírat kombinace karet, které vám v každém tahu dají 6 až 7 mincí.

V pozdější fázi hry je v pořádku – a dokonce nutné – kupovat karty, které nedávají mnoho peněz, pokud je dokážete rychle dostat do vaší hrobky.

Zbavte se slabých karet

Slabé karty musí zmizet z vašeho balíčku. Tím myslím karty z prvního věku nebo karty, které dávají jedinou minci a jejich schopnost moc nepoužíváte. Nezbavujte se všech takových karet – třeba Nádoba může být na konci hry klíčová – ale většiny z nich ano. Důvod je prostý: jak nakoupíte víc lepších karet, chcete, aby se vám potkávaly v ruce. Ne dobrat jednu kartu, která dává dvě mince, v kombinaci s hromadou karet z prvního věku.

Pokud vám tato taktika vyjde, karty ze třetího věku budete moci nakoupit hned, jakmile se objeví.

Samozřejmě, nejlepší, co můžete dělat, je slabé karty zapečeťovat, ale obětování je také v pořádku, stejně jako předávání soupeři. Vůbec se nebojte nastrkat vaše karty prvního věku vašim spoluhráčům, zvlášť, pokud jim je můžete vložit do balíčku nebo na odkládací hromádku. Oni se zachovají stejně, takže je nešetřete!

Snažte se nedávat soupeřům karty sad (tedy jiné než počáteční nebo unikátní karty). Jakákoliv karta sady může skončit v soupeřově hrobce a není moc fajn dát mu do setu šestou nebo sedmou kartu, kterou nutně potřebuje.

Nekupujte karty jen proto, že můžete

Kupujte jen karty, o nichž jste si jistí, že je chcete. To vám pomůže udržet váš balíček malý. Při jedné partii se svou manželkou byly v prvním tahu na stole tři laciné karty. Mohl jsem si koupit dvě, ale raději jsem zapečetil svoji kartu a nehrál nic jiného. Žena si je koupila, čímž mi dala v dalším tahu příležitost koupit si dražší karty, a partii jsem nakonec vyhrál.

Vícenásobné zapečetění

Tato taktika je zřejmá, takže jen krátce. Musíte být schopní zapečetit více karet za tah, i když se vám to pokaždé nepodaří. Kupujte karty, které vám to umožní.

 

Nezapečeťujte všechny sady

Posílejte do vaší hrobky raději jen dvě nebo tři sady – často se zaměřím jen na jednu, a až v ní mám pět karet, teprve začnu s druhou či třetí. Je v pořádku zapečeťovat karty více sad, ale nepovažujte to za vaši prioritu. Proč? Protože první karta sady, kterou zapečetíte, má hodnotu 1 bodu, ale sedmá má hodnotu 13 bodů. Méně karet vám tak nahraje více bodů. Zamyslete se nad těmito možnostmi skládajícími se z deseti karet:

–        dvě pětikartové sady = 50 bodů

–        jedna čtyřkartová a jedna šestikartová sada = 52 bodů

Omezte velikost vašeho balíčku

Později ve hře budete možná schopní brát z pyramidy 2 nebo 3 karty za tah, ale váš balíček tak roste. Potrvá déle, než se ke svým silným kartám dostanete, a možná budete zapečeťovat jen jednu nebo méně karet za tah, protože utrácíte všechny karty za nákup nových.

Jasně, potřebujete silné karty, vytvářejí skvělé kombinace. Ale současně musíte být schopní dostat do ruky také jiné karty, abyste tyto kombinace rozjeli. Soustřeďte se na nákup karet, které se vám do kombinace hodí, a na ostatní zapomeňte. Když se objeví silná karta, nekupujte ji za každou cenu; a pokud ano, rychle ji zapečeťte. Nebo ji zničte Vešebtem, ať ji nemají soupeři. Zapečetit kartu není tak snadné; pokud je silná, budete bojovat s pokušením ji raději hrát – a pak vám zůstane v balíčku. Zapracujte na sebekontrole a prostě ji hoďte do hrobky.

Stalo se mi, že jsem kousek od konce hry měl v balíčku pouze pět karet. V každém tahu jsem protočil celý balíček, koupil si jednu dvě karty z vhodných sad a rovnou je zapečetil. Nádhera.

 

 

U konce hry

Kousek od konce hry je to sada karty, co vás zajímá, ne její nákupní síla nebo její akce. V posledních pár tazích byste měli být schopní brát si karty z pyramidy, aniž byste je museli kupovat, takže se nákupní síla karet stane irelevantní.

Buďte ale opatrní, ať karta, kterou vezmete, neleží ve vaší odkládací hromádce – hra může totiž skončit dřív, než ji vůbec budete moci použít. Neberte kartu, pokud ji nemůžete rychle použít. Nádoby mohou být na konci hry velmi užitečné, protože si vezmete kartu, zahrajete Nádobu a v dalším tahu můžete tuto kartu zapečetit.

V posledních tazích hry byste měli mít malý balíček, v němž je i 10 karet zbytečně mnoho. Pokud máte více karet, znamená to, že jste si kupovali karty, které jste moc nepoužívali.

Konec hry

Podívejte se do vašeho balíčku. O kolik víc jste mohli mít bodů, kdybyste tyto karty zapečetili?

Shrnutí

–        zapečeťujte levné karty od začátku hry; zapečeťujte často

–        rychle kupujte karty, které dávají kapitál dvě mince

–        udržujte váš balíček malý; nekupujte karty jen proto, že můžete

–        soustřeďte se na méně sad v hrobce

–        snažte se zapečeťovat vícekrát za tah

Vyzkoušejte moji strategii a dejte mi vědět, jak vám to s ní šlo. A určitě mi dejte vědět, pokud máte nějaké návrhy nebo vylepšení!“

Zde Jeffův průvodce končí. Jak se vám líbí? S čím souhlasíte, s čím ne? Dejte mu vědět. A nebo nám – a my mu to vyřídíme.

Hodně štěstí!