Hra Big Monster vyniká nejen herními mechanismy, ale také vychytanou grafikou. O tu se postaral ruský malíř a specialista na příšery všeho druhu Ivan Nikulin, žijící v Krasnojarsku. V našem rozhovoru prozradil, kde bere inspiraci a jací slavní malíři jej ovlivnili v jeho tvorbě.

Začátky a inspirace
  • Kdy a za jakých okolností jste se rozhodl, že se stanete malířem?

Nikdy jsem o to nijak zvlášť neusiloval, prostě se to stalo. Maloval jsem obrázky a postupem času mi lidé začali nabízet, ať nakreslím tohle nebo tamto. Tak jsem se stal malířem – a stěží už budu někým jiným. Protože já nic jiného kromě malování ani neumím…

  • Odkud čerpáte inspiraci?

Z mnoha různých věcí. Představivost je velice zajímavá záležitost; stačí pouze malý impulz k tomu dostat nápad. Může to být například zvuk. Měl jsem projekt pro rozvíjení představivosti. Poprosil jsem lidi, aby mi napsali jméno příšery, a potom jsem na základě toho, jak znělo, maloval jeho obraz.

  • Velice často malujete různá monstra a podivná stvoření. Proč je máte tak v oblibě?

Pořád maluju fantastická a neobyčejná díla. To je dobrý trénink pro představivost. Malovat příšery, vymýšlet neznámá stvoření a neopakovat už existující bylo pro mě vždy zajímavé a přitažlivé.

Ivan Nikulin a deskové hry
  • Byla pro vás práce na Big Monster něčím zvláštní?

Ano, Big Monster byl velice speciální projekt. Moc často se mi nepodaří namalovat tolik rozličných příšer v jednom projektu. To bylo docela fajn.

  • Jak jste se ke hře přichomýtl?

V rámci projektu, který jsem zmínil, jsem namaloval kolem 300 příšer. Publikoval jsem je na Behance (sociální síť pro kreativce, pozn. red.) a tam si mě už všimli autoři hry a napsali mi.

  • Jaké monstrum máte ve hře nejradši?

Neznám jména příšer ve hře. Ale jedna mi utkvěla v paměti. Synovi jednoho z autorů hry se velice líbily příšery ve hře a taky chtěl nějakou namalovat. Zaujala mě, takže jsem ji přemaloval do stylu hry. Nakonec bylo rozhodnuto zahrnout ji do hry. Vznikla tak postava s historií, což je fajn. (pozn. red. jde o jedno z travních monster)

  • Také jste maloval obrázky do hry Pirates Under Fire. Jaké to bylo kompletně změnit téma?

Opravdu jsem si nevšiml velkého rozdílu. Ano, nejraději maluji příšery, ale… prostě rád maluju. A rozličná témata rozvíjí horizont představivosti.

  • Hraje Ivan deskové hry? Jaké jsou vaše nejoblíbenější?

Bohužel, nemám prostě čas. Ani dříve jsem stolní hry moc nehrál. Jedna z mých oblíbených ale byla Zombies!!! A ještě mám rád poker, Texas Hold’em.

Idoly a život mimo malování
  • Máte nějaké oblíbené malíře, kteří vás ovlivnili?

Těch je docela dost. Celkově se mi líbí všichni malíři, kteří malují lépe než já. Čas od času se nechávám unést nějakým malířem, snažím se zkopírovat jeho styl, učím se. Potom se soustředím na jiného malíře. Je to dobrá praxe a trénink a pomáhá mi se rozvíjet a nestát na místě. Když si vzpomenu na začátky mé umělecké cesty, velice silný vliv na mě měl Michelangelo a Bosch. Měl jsem alba s reprodukcemi jejich děl. Hodiny jsem jimi listoval a díval se. Ale nejznamenitějším malířem pro mě osobně zůstane Mauritis Escher. Jeho představivost obdivuji. Chtěl bych mít takový umělecký záběr jako on.

  • Co děláte, když zrovna nemalujete?

Upřímně téměř nic. Malování je pravděpodobně jediná věc, které nebudu mít nikdy dost. Čím více maluju, tím více chápu, že ještě neumím malovat tak dobře, že mě ještě čeká dlouhá cesta. Možná je bez konce, ale já chci dojít co nejdále.

Za pomoc s překladem z ruštiny děkujeme Františku Vrábelovi a jeho partnerce.

Obrázky: webové stránky Ivana Nikulina