Hrát hru Big Monster je sranda, ale vyhrát, to je ještě lepší! A protože máme na kontě stovky partií a tušíme, jak to udělat, abyste na konci partie přijímali ovace a se spokojeným úsměvem a vavřínovým věncem na hlavě třásli soupeřům rukama, podělíme se s vámi o naše tipy a triky.

 

Bodování
  • Big Monster se hraje na body. Většinou můžete snadno spočítat, kolik bodů jaký dílek přinese, takže pokud si nejste jistí, udělejte si malou matematickou vložku a zjistěte, kolik bodů daný dílek přinese. Je lepší dokončit vodní monstrum, nebo radši vytáhnout lávové? Vodní nabízí 5,5 bodu, pokud máte oba dílky; lávové přinese 1–3 body + další, pokud s ním složíte krystal. Co vychází lépe? Takovým uvažováním si můžete pomoct jak ke konci partie, kdy už víte, že moc dílků nepřibude, tak v momentu, kdy radši než na instinkty dáte na poctivou matematiku.
  • Ledových nestabilních monster je hodně, ale mutagenních jen pár. Seberte je; nejspíš budete mít příležitost vzít i nestabilní monstrum, které zmutujete a zaděláte si tak na hezký bodový průměr jednoho dílku. Dávejte si pozor na to, že žádná mutagenní monstra nejsou „zespodu“ dvojitá, a počítejte s tím při plánování vaší strategie.

 

dílky monster

 

Jak začít
  • Co brát do začátku? Bažiňáka, mutagenní monstrum, půlku vodního, lávové s potenciálem utvořit modrý krystal. Tyhle věci zmizí nejdřív, postarejte se, ať jich co nejvíc zmizí u vás.
  • Bažinná monstra. Nemusíte je nutně brát, ale hlídejte si, komu je posíláte. Většinou se nicméně vyplatí je sebrat, jakmile máte dvě, průměr je 4 body na dílek, což vám skóre určitě nezkazí. Tenhle tip je dvakrát důležitější v týmové hře! Je v ní totiž mnohem snadnější někoho bažiňáky nakrmit.

 

Týmová hra
  • à propos, pojďme na chviličku mrknout na tipy a triky k tomuto módu. Nesmíte zapomínat, že se hodnotí horší hráč. Takže pokud máte svoji monstrošou rozjetou, klidně berte, co vás napadne, a soustřeďte se radši na kamaráda. Jasně, musíte mít jistý odhad, jak jste na tom, ale ten po pár hrách přijde, a klidně půlku partie můžete krmit vašeho spoluhráče.

 

 

Krystaly, žeton postihu, travnatá monstra
  • Krystaly se nezdají, ale dá se vyhrát klidně jen přes ně. Hlavně modrý vám dá desítku, takže každý dílek, který se na něm podílel, má rázem o 2,5 bodu vyšší hodnotu, což je bomba. Dávejte si monstra, která tvoří krystaly, na jednu stranu herní plochy a zbytek na druhou, nahoru nebo dolů. Nechcete přijít o 10 bodů proto, že jste omylem umístili lávová monstra daleko od sebe.
  • Pouštní a kamenná monstra většinou počkají až na konec kola. 10 bodů za písečný žeton vypadá na první pohled dobře, ale průměr 3,3 bodu na jeden dílek vám zlato nevyhraje. Pokud nemáte dobrou schopnost, která se těchto příšer týká, berte je až na konec, abyste utekli -10 bodům. Dvojité kamenné monstrum je ale často dobrou investicí, která vám pomůže snadněji se vyhnout žetonu postihu.
  • Bacha na travnatá monstra. Občas skrývají netušený potenciál; ujasněte si, že je nedáváte hráči, který na nich udělá deset bodů. A pokud vám přinesou 4+ bodů, už stojí za zvážení (a trošku matematiky z prvního bodu).

 

Rychlý draft
  • Kdo rychle dává, dvakrát dává. Pokud máte tušení, co chcete brát, rozhodněte se rychle, ať se můžete soustředit na hate draft, zmapovat ostatní hráče (což se bude hodit i do budoucna), udělat si představu o nejsilnějším protivníkovi a nakrmit hráče, který bude z vašeho výběru nejsmutnější. Pozor ale – pokud máte složitější dilema, obvykle se víc vyplatí si v klidu spočítat možnosti (zase ten první bod).

 

Příprava partie
  • A jedna nestrategická rada na závěr. Nechce se vám třídit dílky podle sérií? Tak se na to prostě vykašlete. Ve 4+ hráčích obvykle stačí zamíchat všechno dohromady, nadělat hromádky po deseti a nehrotit, že budete mít o jedno ledové monstrum méně, než hra předepisuje. Vůbec nic se nestane, věřte mi.